Organizing Committee

Ana Loureiro – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal *
Ana da Silva – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Ana Oliveira – Polytechnic Institute of Leiria, Portugal
Anita Stangl – MedienLB GmbH, Austria
Céu Martins – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Csaba Komló – Eszterhazy Karoly University, Hungary
Dina Rocha – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Haduinda Cruz – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Inês Messias – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
José Basto Soares – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Kazys Vogulys
– CEO de Proyectos Grupo Cer Aeronautical, Colombia *
Maria José Loureiro
 – University of Aveiro, Portugal
Mart Laanpere – Tallinn University, Estonia
Nuno Ricardo Oliveira – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Otto Benavides – California State University, USA *
Ray Laverty – LyLT (Laverty Language Training), Austria
Rui Lopes – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal
Sónia Seixas – Polytechnic Institute of Santarém, Portugal

* Conference Coordinator

Scientific Committee

Adrian A. Adascalitei
Ana Amélia Carvalho
Andriani Piki
Alexander Gardner-McTaggart
Al Francis Librero
Alfredo Soeiro
Ana Afonso
Ana Loureiro
Ana Skledar Matijević
Anna Grabowska
António Vieira de Castro
Athanasios Sypsas
Aysegul Liman Kaban
Belmiro Rego
Benoit Donnet
Birgy Lorenz
Carlos Santos
Charalambos Vrasidas
Chi-Hsiung Tu
Csaba Komlo
Danial Hooshyar
David Oliveira
Dominique Verpooten
Donatella Persico
Edita Rogulj
Filipe Moreira
Filipe Santos
Gemma Tur
Graham Attwell
Hannah R. Gerber
Hans Põldoja
Hengtao Tang
Ilaria Merciai
Isabel Cabrita
Isabel Pereira
Jack Koumi
Jaime Ribeiro
Janika Leoste

Jason Lee
João Mattar
John Hedberg
Kairit Tammets
Kaldri Mettis
Katie Goeman
Kristin Parve
Leonie Louw
Lina Morgado
Linda Helene Sillat
Linda Mei Ling Fang
Luis Pedro
Maart Laanpere
Maia Lust
Maka Eradze
Manuel Leon Urrutia
Marco Rüth
Margarida Lucas
Maria João Silva
Maria José (Zé) Loureiro
Maria Rosaria Re
Maria do Rosário Rodrigues
Marina McIsaac
Mark Brown
Martin Llamas Nistal
Merike Saar
Nan Barker
Neuza Pedro
Pedro Rito
Peter Leong
Robert Doyle
Roger Hage
Sandra Kucina Softic
Sara Pereira
Sirje Virkus
Teresa Maia e Carmo
Vanessa Camilleri
Victor Alvarez
Wim Van Petegem

Translate »